Poniedziałek-Piątek 8:00-16:00
Poznań, ul. Sieradzka 8b tel. 666 111 890
Poniedziałek-Piątek 9:00-21:00
Poznań, ul. Towarowa 37/205 tel. 601 563 703
biuro@askodent.pl
www.askodent.pl

WYBIELANIE ZĘBÓW

Proces wybielania zębów

Wraz z z upływem czasu i na skutek wpływu czynników środowiskowych nasze zęby zmieniają swoją barwę. Aby skutecznie przeciwdziałać temu procesowi wielu z nas decyduje się na ich wybielanie. Zabiegi wybielania zębów mają na celu usunięcie nieestetycznych przebarwień aby nasz uśmiech poprawił swoje estetyczne walory. Musimy jednak wiedzieć, że te dyskoloracje (to bardziej fachowe określenie przebarwień) koron zębów powstają na skutek działania czynników endogennych (czyli wewnętrznych) oraz egzogennych  (czyli zewnętrznych). Dotyczy to zarówno zmiany barwy miejscowych jak i ogólnych.

Wybielanie zębów umożliwia budowa naszych zębów a w szczególności znaczna przepuszczalności szkliwa i zębiny, która umożliwia przenikanie środków wybielających. Głównymi składnikami środków wybielających są nadtlenki wodoru, mocznika oraz nadboran sodu. Związki te rozszczepiają się w środowisku tkanek zęba tworząc rodniki tlenowe, których reaktywności rozszczepia duże cząsteczki barwników na cząsteczki mniejsze. Procesowi dyfuzji zawdzięczamy natomiast usunięcie rozdrobnionych cząstek barwników na zewnątrz zęba.

Wybielanie zębów metodą nakładkową w ASKODENT
Wybielania zębów lampą w ASKODENT

Rodzaje wybielania zębów w ASKODENT

Wybielanie zębów metodą nakładkową

Cena za jeden łuk zębowy
600 zł

W przypadku tej metody, gdy przyjdą Państwo na pierwszą wizytę, dentysta pobierze wyciski, dzięki którym możliwe będzie stworzenie indywidualnych nakładek na zęby. Nakładki wykonane są z przezroczystego tworzywa, są elastyczne i bardzo wygodne. Mają one za zadanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie wybielania nocą, będąc przy tym praktycznie niewidocznymi za dnia.

Podczas kolejnej wizyty otrzymacie Państwo od nas do domu specjalne strzykawki zawierające żel (ich ilość uzależniona jest od tego jak długo trwać ma wybielanie), a także przygotowane wcześniej nakładki. Dostaną Państwo też dokładne instrukcje dotyczące tego, w jaki sposób aplikować żel do nakładek, a także jak umieścić samą nakładkę na uzębieniu, by bezpiecznie pozostawić ją na noc.

Efekt działania tej metody dostrzec można zazwyczaj już po pierwszej nocy, choć cała kuracja zwykle trwa od trzech do dziesięciu nocy.

Wybielanie zębów za pomocą profesjonalnej lampy Bluedent 12

800 zł

Jest to sposób na wybielanie zębów, którego rezultaty obserwować można niemal natychmiast. Wybielanie tą metodą wykonuje się w gabinecie. Polega ono na zastosowaniu specjalnego chemicznego środka (zmieszany nadtlenek wodoru z dwutlenkiem krzemu), a następnie naświetlaniu światłem o niebieskim widmie, charakteryzującym się wysoką częstotliwością (480-520 nm). Naniesiona wcześniej substancja wybielająca natychmiast przywraca zębom (jednemu lub obu łukom zębowym) biały kolor. Wybielanie zębów za pomocą lampy BLUEDENT 12 jest najszybszym, a jednocześnie najmniej uciążliwym sposobem przywrócenia swojemu uśmiechowi, śnieżnobiałego, zdrowego wyglądu.

Wybielanie jednego zęba

310 zł

Możliwe jest wybielanie pojedynczych zębów – najczęściej przebarwionych po urazie, czy dawnym leczeniu kanałowym. Jest to zabieg, wymagający kilku wizyt. Preparat wybielający umieszcza się wewnątrz przebarwionego zęba, po usunięciu wypełnienia od strony podniebiennej zęba. Cała procedura wymaga kilkukrotnej wymiany preparatu aż do uzyskania pożądanego efektu.

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania

1. Czy każdy może wybielić swoje zęby?

Prawie każdy pacjent może wybielić swoje zęby. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia wybielania, dlatego lekarz stomatolog po przeprowadzeniu badania stomatologicznego kwalifikuje pacjenta do zabiegu estetycznego.

2. Czym różnią się metody wybielania?

W naszym PCI ASKODENT proponujemy pacjentom dwie metody wybielania:

Pierwsza to wybielanie metodą nakładkową. Polega ona na przygotowaniu dla Państwa indywidualnych, przezroczystych nakładek, na które aplikuje się żel do wybielania, o właściwym stężeniu dla danego pacjenta, w zależności od wrażliwości zębów. Nakładki należy założyć na noc lub nosić je przez kilka godzin w ciągu dnia. Efekt działania tej metody dostrzec można zazwyczaj już po pierwszej nocy, choć cała kuracja zwykle trwa od trzech do dziesięciu nocy.

Druga metoda to wybielanie zębów za pomocą profesjonalnej lampy BLUEDENT 12. Jest to sposób na wybielanie zębów, którego rezultaty obserwować można niemal natychmiast. Polega ona na zastosowaniu specjalnego chemicznego środka (zmieszany nadtlenek wodoru z dwutlenkiem krzemu), a następnie naświetlaniu światłem o niebieskim widmie, charakteryzującym się wysoką częstotliwością (480-520 mm). Naniesiona wcześniej substancja wybielająca natychmiast przywraca zębom (jednemu lub obu łukom zębowym) biały kolor. Wybielanie zębów za pomocą lampy BLUEDENT 12 jest najszybszym, a jednocześnie najmniej uciążliwym sposobem przywrócenia swojemu uśmiechowi, śnieżnobiałego, zdrowego wyglądu.

3. Czy wybielanie jest bezpieczne i nie niszczy zębów?

Badania kliniczne dowodzą, że wybielanie zębów pod kontrolą wykwalifikowanego lekarza stomatologa jest bezpieczne.

4. Czy są jakieś skutki uboczne?

Po wykonaniu zabiegu wybielającego mogą wystąpić skutki uboczne takie jak:

  • Podrażnienie dziąseł, warg: Żel wybielający, wchodząc w kontakt z dziąsłami lub ustami podczas zabiegu, może spowodować stany zapalne lub białe zabarwienie tych obszarów. Jest to wynikiem narażenia tkanek tych części ciała na działanie żelu wybielającego. Zapalenie i/lub zabarwienie na biało dziąseł i warg jest chwilowe – dziąsła uzyskują dawny kolor po 30 minutach. Jeżeli podczas wybielania żel wejdzie w kontakt z tymi częściami ciała, mogę odczuwać kłucie i mrowienie tkanki miękkiej.
  • Nadwrażliwość zębów: Wprawdzie nieczęsto, ale czasami po wybielaniu występuje nadwrażliwość zębów utrzymująca się przez pierwsze 48 godzin. U osób, które już cierpią na nadwrażliwość zębów czy które mają pęknięcia lub mikropęknięcia na zębach, osób z ubytkami bądź z nieszczelnymi wypełnieniami czy odsłoniętymi korzeniami zębów lub innego rodzaju przypadłościami stomatologicznymi powodującymi nadwrażliwość, po wybielaniu dolegliwości te mogą nasilić się bądź wydłużyć czas utrzymywania się nadwrażliwości zębów.
  • Ból zębów: W niektórych przypadkach, może wystąpić ból zębów. Nie jest to wynikiem źle przeprowadzonego zabiegu. Ból ten może wystąpić nawet kilka godzin po zabiegu. Jest krótkotrwały i słaby.

5. Czy po wybielaniu należy stosować jakieś preparaty lub specjalną dietę?

Dbanie o niedostarczanie naszym tkankom w jamie ustnej negatywnych bodźców zawsze pomaga. Odwrotna sytuacja z reguły przeszkadza w osiągnięciu jak najbardziej trwałych efektów wybielania.

  1. Przez pierwsze 90 minut po wybielaniu można tylko pić wodę mineralną (bez cytryny). Należy powstrzymać się od jedzenia i picia innych płynów, gdyż żel powoduje poszerzenie porowatej tkanki szkliwa, co prowadzi do znacznej wrażliwości zębów na czynniki barwiące.
  2. Przez 48 godzin od zabiegu, nie można jeść: produktów kolorowych i koloryzujących jak np: czekolady, buraczków, ciemnych sosów, zup (wszystkich), wędlin, pasztetów, serów żółtych i topionych, warzyw surowych i gotowanych, owoców (z wyjątkiem bananów).
  3. Przez pierwsze 48 godzin od zabiegu, nie wolno pić: kawy, herbaty, soków, coca – coli itp., czerwonego wina, piwa jasnego i ciemnego, kolorowych alkoholi
  4. Po zabiegu (przez pierwsze 48 godzin) można jeść produkty: ryż, białe sosy, makarony, ziemniaki, jajka gotowane bez żółtek, kurczak (gotowany), ryby (gotowane), jogurty naturalne, białe sery, produkty mleczne białe, pieczywo białe, płatki śniadaniowe, banany.
  5. Po zabiegu (przez pierwsze 48godzin) mogę pić: wodę mineralną (bez cytryny), białe alkohole (wyłączając jasne piwo), mleko.Po upływie 48 godzin od zabiegu można pić i jeść bez ograniczeń.

6. Czy po wykonaniu zabiegu moje zęby już zawsze będą białe?

Efekt wybielania nie utrzymuje się na stałe i w celu zachowania pożądanego koloru konieczne mogą być powtórzenia. Naturalną reakcją zębów jest powrót do stanu początkowego, ale następuje on stopniowo i jest to normalne.

7. W czym wybielanie stomatologiczne jest lepsze od past wybielających dostępnych w sklepach?

Obecnie na rynku istnieje bardzo szeroki wybór past wybielających w sklepach, jednak w większości przypadków pasty te usuwają powierzchniowo przebarwienia i nieco rozjaśniają szkliwo, ale w istotny sposób nie wpływają na kolor uzębienia. Najczęściej aby zmienić kolor szkliwa potrzebne jest użycie wyższego stężenia nadtlenku wodoru, które jest możliwe pod kontrolą lekarza stomatologa.